14 października 2021 12:19
SkyCash na X Konferencji Transportu Publicznego
Za nami X edycja Kongresu Transportu Publicznego oraz Inteligentnego Miasta. To wyjątkowe wydarzenie dla całej branży transportu publicznego oraz smart cities, w którym SkyCash uczestniczy już po raz piąty.
Udział w debatach wzięli przedstawiciele administracji samorządowej, organizacji branżowych oraz eksperci z branży transportu publicznego. Jednym z uczestników był Piotr Bochenek - Członek Zarządu ds. Sprzedaży i Marketingu w SkyCash.
Główne tematy kongresu
Uczestnicy kongresu rozmawiali o sytuacji transportu publicznego, miast i samorządów w dobie pandemii oraz sposobach wychodzenia z kryzysu w podróżach komunikacją miejską. Tematyka X edycji kongresu skupiła się na dyskusjach o powrocie pasażerów do podróży komunikacją miejską, wychodzeniu z kryzysu w podróżach po miastach, zmianach technologicznych poprawiających komfort korzystania z transportu miejskiego.
Włodarze miast podkreślili, że sytuacja nie była łatka, a podczas najgłębszego lockdownu liczba pasażerów w komunikacji spadła o nawet 50%. W Warszawie spadek ten wyniósł 40%, zaś Uber zanotował nawet 70-80% mniej rezerwacji przejazdów. Obecnie ocenia się, że tego lata Warszawskim SKM podróżuje o ok. 20% pasażerów mniej względem stanu sprzed pandemii.
Transformacja transportu publicznego
Głównym celem wielu miast stała się ekologia. Miasta nie są dla samochodów, a dla mieszkańców - mówi Arkadiusz Chęciński, Prezydent Sosnowca. W wielu miastach aż 60% mieszkańców korzysta z komunikacji miejskiej. Włodarze zachęcają do transportu zbiorowego, aby coraz bardziej ograniczać emisję CO2.
W ciągu ostatniej dekady ogrom samorządów, dokonało dużej transformacji transportu publicznego. Zlikwidowanych zostało wiele białych plam transportowych, wprowadzone zostały autobusy elektryczne, a miasta w znaczącym stopniu poprawiły jakość i ofertę transportu zbiorowego. Dzięki takim działaniom udaje się przekonywać coraz większą liczbę mieszkańców do tego typu podróży.
Nowe nawyki podróżujących
Pandemia zweryfikowała zachowania transportowe w mieście. Nadal trudno mówić o powrocie do sytuacji przewozowej sprzed 2019 roku. Samorządowcy cały czas starają się odrabiać straty.
W Warszawie zostało zaobserwowane zjawisko wydłużenia oraz wypłaszczenia porannego szczytu. Osoby, które jeździły do pracy na 6 rano, nadal tak podróżują, jednak z powodu wprowadzenia w wielu miejscach całościowej lub częściowej pracy zdalnej, pracownicy jeżeli jeżdżą do biur, to często w późniejszych godzinach. Efektem takiej zmiany zachowań jest znaczny spadek sprzedaży biletów okresowych, na rzecz jednorazowych lub czasowych. W Białymstoku jest to zmniejszenie na poziomie około 50 %.
Przyszłość transportu w miastach
Z powodu pandemii wiele osób przesiadło się z transportu publicznego do prywatnych aut. Ten trend jest znaczący i ciężko przewidzieć, kiedy i czy się odwróci. Z tego powodu część samorządów zdecydowało się na rozszerzanie stref płatnego parkowania.
Dodatkowo miasta w znacznym stopniu zaobserwowały spadek sprzedaży biletów miejscach oddalonych od przystanków, np. kioskach czy kasach biletowych, który wynosi nawet 50% w stosunku do sytuacji sprzed pandemii. Natomiast zanotowany został wzrost w dystrybucji bezkontaktowej, np. w aplikacjach typu SkyCash. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia zanotowała 3-krotny wzrost sprzedaży komórkowej.
Niezależnie od tego, jaki środek transportu wybiorą podróżujący SkyCash idealnie wpasowuje się w wyzwania przyszłości. Aplikacja to wygodna metoda nabycia biletu miejskiego czy parkingowego. Jest również rozwiązaniem bardziej ekologicznym, gdyż ogranicza zużycie papieru.
Przyszłość stoi technologią.