8 grudnia 2018 09:58

Ostrzegamy przed próbami wyłudzenia i oszustwa

Uważaj na podejrzane osoby, które próbują w internecie namówić Cię do udziału w testach tajemniczych aplikacji albo zakupu biletów w zastanawiająco niskiej cenie. Możesz paść ofiarą oszustwa.

Jeśli pisze do Ciebie osoba z podejrzanego konta np. na Facebooku i proponuje zarobek w zamian za wypłacanie pieniędzy z bankomatu, to możesz mieć pewność, że ktoś próbuje Cię oszukać. Mamy sygnały o krążących po internecie „ofertach” dodatkowego zarobku, polegającego na wypłacaniu i wpłacaniu środków. Propozycja ma różną treść, zazwyczaj jednak napisana jest niezbyt klarownie (cytujemy dosłownie, bez korekty):

Jezeli ma Pani konto np w Banku X, kierujemy wszystkich klientow Banku X lub takich ktorzy maja mozliwosc oplat w trybie eliksir na Pani konto, przez co wplata ich naleznosci jest ksiegowana w trybie ONLINE czyli odrazu. Potem Pani rozlicza sie z departamentem rozliczen i otrzymuje procent od transkacji. Nawet 10% obrotu. Dajmy na to, przychodzi Pani kwota 20tys zl w przeciagu miesiaca i ma Pani z tego nawet do 10%. Czyli 2 tys czystej gotowki, za bycie podmiotem i posrednikiem w sprzedazy.

 

 

Oszuści kuszą sporym zarobkiem przy niskim nakładzie własnej pracy. Przestrzegamy przed takim "dorywczym zajęciem":

 

Daje mozliwosc, stalego, wysokiego dochodu, szczegolnie kierujemy go do osob ktore szukaja dodatkowego lub stalego zrodla dochodu, ktore po prostu sa wstanie dokonywac tych rozliczen czesciej i szybciej, przez co usprawniamy proces.

 

 

Jak to działa i gdzie następuje oszustwo?

 

Zacytujmy źródło, czyli opis mechanizmu przesłany przez oszusta:

 

klient A wysyla okreslona ilosc pieniedzy na Pani konto, Pani odbiera przelew i przesyla do klienta B lub generuje czeki, lub kody BLik - ten natomiast wyplaca lub przesyla pieniadze dalej

 

Istnieje ryzyko graniczące z pewnością, że pieniądze przekazane na Twoje konto zostaną wycofane, np. poprzez reklamację przelewu. Zanim się spostrzeżesz, osoba do której przesłałeś/aś przelew lub kod Blik wypłaci je z bankomatu i zostaniesz bez pieniędzy. 

 

Może się zdarzyć tak, że propozycja będzie związana z wypłacaniem środków z bankomatu, wpłacaniem ich na własny rachunek i przelewaniem dalej w dowolnej formie (kod SkyCash, kod Blik, przelew). Wówczas staniesz się osobą, która wypłaca środki kogoś innego, opisanego w poprzednim paragrafie, kto własnie zostaje okradziony.

 

Oszuści przekonują, że w procederze nie ma nic nielegalnego, a tak wygenerowany dochód nie interesuje Urzędu Skarbowego. Posługują się przy tym pokrętną logiką, której nie będziemy przywoływać, by nie wprowadzać nikogo w błąd. Co więcej zdarza się, że cały proces próbują uwiarygodnić twierdząc, że są to testy nowych rozwiązań np. w aplikacji SkyCash. Jak łatwo się domyślić nie jest to prawda i każde takie twierdzenie jest nieprawdziwe.

 

Jeśli masz wątpliwości, zapytaj. Zawsze odpowiemy, a możesz się z nami skontaktować mailowo lub np. w wiadomości prywatnej na Facebooku